Ekonomi

Ankara’da konut satışları yüzde 12 düştü

ANKARA (İGFA) – Ekim ayında Türkiye genelinde konut satışları yüzde 8 azalırken, Ankara’da konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 azaldı.

Gayrimenkul ekonomisi ve ileri pazarlama alanında faaliyet gösteren gayrimenkul şirketi Gayrimenkul PR, TÜİK verilerini analiz ederek Ankara’nın son 10 yılın en düşük satış oranına sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti; Ankara’da konut fiyatlarının yapay olarak reklamlarla artırıldığını aylardır söylüyoruz. Hükümetin kiralık konuta getirdiği yüzde 25’lik kısıtlama, konutu bir yatırım aracı olmaktan çıkardı. Yüksek faiz oranları nedeniyle ihtiyaç sahiplerinin ev sahibi olması neredeyse imkansız hale geldi. Merkez Bankası’nın sıkı para politikası ve mevduat faizlerinin çekiciliği sonucunda konut satışlarında düşüş kaçınılmaz hale geldi.

Yetkililer, Ticaret Bakanlığı’nın reklam sitelerine getirdiği kısıtlamaların konut fiyatlarını daha da düşüreceğini belirterek, “Ankara’da satılık konut fiyatlarının düşeceğini, kiralık konut fiyatlarının ise çok yüksek oranlarda artacağını öngörüyoruz. Önümüzdeki dönemde konutlar reklam siteleri dışında doğru fiyat ve gelişmiş pazarlama ile satılabilecek.” “Evini satmak veya ev almak isteyenlere tavsiyemiz ilanlara bakarak değil, alanında uzman kişilerden destek almalarıdır. Uzun vadede faydalarını sonsuz görüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu