Haber

Çin Dışişleri Bakanı: Çin, Ukrayna İhtilafında Hiçbir Tarafa Silah Tedarik Etmedi

PEKİN, 7 Mart (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Çin’in Ukrayna ihtilafının her iki tarafına da silah sağlamadığını söyledi.

Qin, Salı günü Çin’in yıllık yasama oturumunda düzenlediği basın toplantısında, “Çin, krizin yaratıcısı veya doğrudan müdahil tarafı değil” dedi, “Çin suçlamayı, hatta yaptırım ve tehditleri hak edecek ne yaptı? Bu kesinlikle kabul edilemez.” .

Ukrayna krizini önlenebilecek bir trajedi olarak nitelendiren Qin, özünde Avrupa’nın güvenlik yönetiminde inşa edilen sorunların patlaması olduğunu söyledi.

Qin, ülkesinin her zaman sorunun esasına bağımsız olarak karar verdiğini, Çin’in savaş yerine barışı, yaptırımlar yerine diyaloğu ve alevleri körüklemek yerine durumu sakinleştirmeyi seçtiğini sözlerine ekledi.

Barış müzakere çabalarının defalarca baltalandığını kaydeden Qin, çatışmanın uzaması ve tırmanması için baskı yapan ve Ukrayna krizini makul jeopolitik gündemlere hizmet etmek için kullanan “görünmez bir el” gibi göründüğünü söyledi.

Çatışmanın, yaptırımların ve baskıların sorunu çözmeyeceğini vurgulayan Qin, ihtiyaç duyulanın soğukkanlılık, anlayış ve diyalog olduğunu belirterek, barış müzakereleri sürecinin bir an önce başlaması gerektiğini sözlerine ekledi.

haber-cungus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu