Ekonomi

Fitch, Türkiye için orta vadeli büyüme varsayımını yükseltti

Fitch Ratings, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 gelişmekte olan ekonomiye ilişkin orta vadeli büyüme potansiyeli tahminlerini revize etti.

Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’ye yönelik büyüme tahminini yüzde 3,9’dan yüzde 4,1’e yükseltti.

Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm (GEO) raporunda yer alan 10 gelişmekte olan ülke (EM) için orta vadeli potansiyel büyüme tahminini GSYİH yüklü ortalama bazda yüzde 4’e düşürdü. Bu oran, 2021 yılındaki bir önceki değerlendirmede yüzde 4,3’ün altında.

Fitch’in gelişmekte olan 10 ekonomi için potansiyeli düşürmesinin en önemli nedeni, Çin’in arz yönlü büyüme potansiyeli tahminindeki 0,7 puanlık büyük düşüş oldu. Ortalama EM10 potansiyel büyümesi ağırlıklandırılmamış bazda değişmeden yüzde 3’te kaldı; bu durum başka yerlerdeki yukarı yönlü revizyonları yansıtıyor.

Fitch, Çin için büyüme varsayımını yüzde 5,3’ten yüzde 4,6’ya, Rusya için yüzde 1,6’dan yüzde 0,8’e, Kore için yüzde 2,3’ten yüzde 2,1’e, Güney Kore için ise yüzde 2,3’ten yüzde 2,1’e düşürdü. Afrika’da bu oran yüzde 1,2’den yüzde 1’e düştü.

Fitch, Hindistan için tahminini yüzde 5,5’ten yüzde 6,2’ye, Meksika için ise yüzde 1,4’ten yüzde 2’ye çıkardı.

Fitch, Polonya için tahminini yüzde 2,6’dan yüzde 3’e, Brezilya için yüzde 1,5’ten yüzde 1,7’ye, Endonezya için ise yüzde 4,7’den yüzde 4,9’a revize etti.

haberhani.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu